BEYLiK LAFLAR !!

Iconbir tutam BEYLÜK LAF!!

cesaret ve kahramanlığın ne işe yaradı

Mısır'ın fethinden sonra esir Memluk kumandanlarından Kayıtbay Yavuz Sultan Selim'in huzuruna getirilmişti. Aralarında şöyle bir konuşma geçti:

"- Söyle bakalım Kayıtbay, cesaret ve kahramanlığın ne işe yaradı?"

"- Cesaret ve kahramanlığım hâlâ var ey Sultan! Yalnız, bize ne yaptıysa ordunuzdaki toplar yaptı!"

"- Anlamadım!.."

"- Berberilerden biri, Venedik'ten top getirerek bize satmak istemişti de, Peygamberimizin, "ok ve kılıç kullanın" şeklindeki emrine aykırıdır diye satın almamıştık. O satıcı bize, "Yaşayan görecektir ki, memleketiniz top yüzünden elinizden çıkacaktır" demişti. Meğer doğruyu söylemiş!"

"- Din kaidelerine böylesine bağlı idiniz de, Allah'ın, "Düşmanın silahına aynı silahla karşılık veriniz" emrine neden uymadınız? Bilmez misiniz ki, "Ok ve kılıç kullanın" demek "Başka silah kullanmayın" demek değildir. O zaman o silahlar varmış, şimdi de bu silahlar var!"

Kayıtbay başını önüne eğdi ve sustu.

 
 
 
 

Yorum Gönder 2 yorum:

Esrik Öfke dedi ki...

Bunu madem bilirmiş Sultanlarda Osmanlı neden Şeyhülislamın günah laflarına kanmış:)

26 Aralık 2008 03:02

gereksiz yazar dedi ki...

biraz kendi lehlerine dini yormak olmasın bu. Gerçi bugünde bundan öteye gidemedik bir türlü. Malum hala birileri şalvar ve uzuuunn sakallarla geziyorlar sünnet niyetine lakin tek farkla o zaman deve kullanılırmış şimdi bu kişiler jiple geziyor. iyi tamam sakalı geçtim, şalvarı geçtim, jip ve deveyi de geçtim.. ''Şimdi araba var, deve yok'' dedim. peki Peygamberimiz o zaman ''en iyi deve'yi bulun bana.'' demiş mi hiç ki sen şimdi arabanın en iyisiyle gezersin o sakalla..

30 Mayıs 2009 12:10

Yorum Gönder